6.6. Програма контролю контейнерів (CCP)
Програма контролю контейнерів (ССР) Управління ООН з наркотиків та злочинності (УНЗ ООН) була створена як спільна ініціатива УНЗ ООН та Всесвітньої митної організації (далі - ВМО) у 2004 році. Зіткнувшись із такою складною та глобалізованою проблемою, CCP використовує нюансований, цілісний та багатосекторний підхід, забезпечуючи безперервний моніторинг та нагляд, пропонуючи безліч навчальних програм з урахуванням контексту та зміцнюючи співпрацю між державними установами та приватним сектором. Місія CCP полягає в нарощуванні потенціалу в державах-членах, які прагнуть покращити управління ризиками, безпеку ланцюга поставок і спрощення торгівлі в морських портах, аеропортах та наземних пунктах перетину кордону, щоб запобігти транскордонному переміщенню незаконних товарів.
На даний момент CCP діє у більш ніж 70 державах-членах. З моменту заснування CCP у 2004 році було створено понад 120 підрозділів управління портами (PCU) та підрозділів керування повітряними вантажами (ACCU). Ці міжвідомчі підрозділи обладнані програмою безпечного зв’язку ContainerComm, розробленою ВМО та призначеною для обміну інформацією зі своїми колегами в інших країнах. Це надає PCU і ACCU доступ до великої кількості інформації, дозволяючи користувачам обмінюватися інформацією про контейнери високого ризику та перевіряти їхні ідентифікаційні номери.
Ці зусилля призвели до вилучення широкого кола заборонених товарів, таких як зброя та боєприпаси, доходи від рибальства, лісу, дикої природи та інші екологічні злочини, заборонені наркотики, стратегічні товари, фальсифіковані або неліцензовані ліки, прекурсори для наркотиків і вибухових речовин, сигарети, алкоголь, викрадені транспортні засоби та товари, які є підробленими або іншим чином порушують законодавство про інтелектуальну власність. CCP залишається ідеальним місцем для підтримки зміцнення безпеки міжнародного ланцюга поставок шляхом розбудови спроможності національних прикордонних адміністрацій протистояти загрозам, пов’язаним із морськими, наземними та повітряними вантажами.
Перший підрозділ у рамках Глобальної програми по контролю за контейнерами в Україні був створений 16 січня 2018 року в Одеському порту. Підрозділ портового контролю, до складу якого увійшли по 5 працівників від Одеської митниці ДФС та Південного регіонального управління Держприкордонслужби, працює на упередження незаконного переміщення контрабанди наркотиків, зброї, фальсифікованих товарів, товарів подвійного призначення, об’єктів флори та фауни з використанням морських контейнерів та іншої злочинної діяльності. Друга група створена в зоні діяльності Київської митниці в аеропорту «Бориспіль». Мова не йде про додатковий контроль. Група забезпечена всіма необхідними технічними засобами контролю, зокрема, мобільною лабораторією для експрес-аналізу хімічних та фізичних характеристик, оглядові інструменти, має доступ до національних та міжнародних баз даних, що дає можливість проводити аналітичну роботу з метою вибіркового обрання контейнерів з можливим ризиком, тобто тих, які у своєму вмісті можуть мати наркотичні засоби, товари подвійного використання.
Ці підрозділи здійснюють аналіз попередньої інформації, яка надається морськими та авіаційними агентами з урахуванням національних та міжнародних баз даних (CTS-міжнародна система ризиків, WCO IPM та PICS-обмін даними з контрафактної продукції та даними про обіг прекурсорів). Після цього здійснюється відбір ризикових переміщень товарів у контейнерах, узагальнення та аналіз наявної інформації.
На підставі отриманої інформації приймається рішення про додаткові форми митного контролю. Це може бути або додаткова перевірка документів, або проведення сканування, зважування, митного огляду, застосування кінологічних команд.